Pojęcie zdrowia ma tak długą i ciekawą historię jak sam człowiek. Możemy się o tym przekonać sięgając w głąb dziejów i rozwój myśli ludzkiej. Od najdawniejszych czasów człowiek wykazywał dążenie do poznania swojej biologicznej i duchowej natury, określić swoje miejsce w świecie przyrody i otoczeniu społecznym, zdobyć możliwie najkorzystniejszą pozycję w tych środowiskach. Aby to osiągnąć dążył do poznania sił i dróg,, które by mu to umożliwiły. Już wówczas okazało się, że jednym z najważniejszych i decydujących czynników w tej mierze jest zdrowie.
Opierając się na dostępnych źródłach historycznych dowiadujemy się, że wcześniej niż w IV wieku p.n.e., czyli przed Hipokratesem i jego uczniami w Europie, w tradycji medycyny chińskiej ciało ludzkie było uważane za system współzależnych składników, mających tendencję do utrzymywania naturalnej równowagi. Brak tej równowagi, czyli choroba, według tych prastarych dalekowschodnich poglądów, to wynik działania szeregu czynników, wśród których wymieniano niewłaściwą dietę, brak snu, małą ruchliwość fizyczną ciała oraz niezgodę rodzinną lub społeczną.
Ponadto, we wczesnych cywilizacjach wiara w magię oraz wiara wynikająca z religii, przetrwały długie wieki. Sen w starożytnych świątyniach był, na przykład terapią dla ciała i prawdziwym kontaktem z Bogiem.
Rozwój pojęcia zdrowia
Zapoznając się z zamieszczonym poniżej tekstem z łatwością stwierdzimy jak wiele uwarunkowań i stwierdzeń dotyczących zdrowia znano już w najdawniejszych czasach.Opierając się na dostępnych źródłach historycznych dowiadujemy się, że wcześniej niż w IV wieku p.n.e., czyli przed Hipokratesem i jego uczniami w Europie, w tradycji medycyny chińskiej ciało ludzkie było uważane za system współzależnych składników, mających tendencję do utrzymywania naturalnej równowagi. Brak tej równowagi, czyli choroba, według tych prastarych dalekowschodnich poglądów, to wynik działania szeregu czynników, wśród których wymieniano niewłaściwą dietę, brak snu, małą ruchliwość fizyczną ciała oraz niezgodę rodzinną lub społeczną.
Ponadto, we wczesnych cywilizacjach wiara w magię oraz wiara wynikająca z religii, przetrwały długie wieki. Sen w starożytnych świątyniach był, na przykład terapią dla ciała i prawdziwym kontaktem z Bogiem.